Tag Archives: learning to cook more economically

Frugal Eating? Sat. & Sun. 2/29-3/1/20

Saturday we went to the natural food market. I bought a pound of their natural ground beef for $8.99/lb. I used 1/4 lb in a pot of chili, along with part of a pint of dry kidney beans I’d soaked and cooked. Also, 1/2 an onion, a pint container of HM tomato sauce, the last of the bell pepper I’d bought last week, cayenne, cilantro, cumin, broth, and chili powder. We had it with cornbread and cheese.

We’ll have cornbread and chili/cheese omlettes for dinner tonight. That will probably use up the end of the chili, the end of a block of cheddar, and the cornbread — or I hope so! If not, I’ll crumble the cornbread and freeze it to use on some future veggie. The chili if there’s a full serving left, will also get frozen, or I’ll have it for lunch tomorrow.

We have various older odds and ends to deal with too. The biggest is the other beans which need to be cooked (Cooked Sunday night.) and used. If I don’t have a whole serving of chili left? (I do.) I’ll probably buzz it and add it to the cooked beans — and we’ll have that, somehow.

Still to deal with? The rest of the left overs AND the other beans and meat. The beans I have plans for (see above), but the meat I do NOT.

Hmm.

btw, the cost of the meat in the chili is approx. $2.25. So far we’ve had 2 meals with it, or $1.12 each.  If we finish up the prepped chili tonight (We didn’t.) the cost will go down to .56 a meal. I’ll have to come up with 2 more portions if I’m going to get close to the .25 a meal for protein I talked about before! That will be difficult, I think. The only reason I didn’t “notice” how little meat was in the chili was that I used beef demiglace (what I use instead of bullion cubes) to flavor the broth. And, no I have no idea how much the chili I made actually cost!

The beans came from a bulk bin, somewhere. They had their bulk label on the jar, but no date or source or price. The tomato sauce I froze last summer. It had tomatoes, onion and bell pepper in it from the farm. I buy demiglace on sale or with a coupon. I have no idea when I bought the bottle I’m using. The onion came from extras I bought from the farm last fall. I don’t remember the price, I could figure it out, but haven’t. The spices were items I already had: the farm has cilantro and I dry some every year, cumin I bought a large bottle some time ago, exactly when or what I paid I don’t know, the chili powder came from the market, don’t know when/price, the peppers were the last 3 of a bag of mini peppers I bought last week. They were about $4.99 for 9 baby colored bell peppers, expensive but yummy, that makes them .54 each or $1.62 worth in the chili. Each portion already eaten is .81

.81+1.12 = 1.93

peppers + meat

If I assume that there’s at least $1 more worth of food in each meal, that makes it $2.93 each. Not outrageously expensive, but sure not all that cheap!

1.93+1.00= 2.93 each

peppers/meat + everything else (per person)

Well, I said I had a lot of work to do, right? I do! I thought this would be much better than it is, because I used 1/2 the meat I normally would. Obviously, I need to do more.


So, we didn’t use up the chili and there’s 1 portion or more remaining. The beans got cooked but not used otherwise. The obvious thing to do is to combine those two for a new batch of chili and put it in the freezer for future use! (Exactly what I did!)

This will successfully drive the price down to roughly $1.50 a meal per person. (half of the $2.93 above). I would like, as a target, to actually use about  .50 a meal, per person as my long-range goal.

And of course? If the (now frozen) food doesn’t get used, that is it gets wasted? Then the price per meal goes back up to the $2.93 per portion, as above! Wasting food has real costs!