Category Archives: behaviors

One Pound of Chicken Thighs…

I usually buy organic chicken thighs, bulk pack, in 5 lb packages. I split this into packages of 3 each, about 1 lb.

I just used the last 1 lb package. I thought I’d use this to figure out how well I did with  the meat cost per meal. I did pretty well, but not what I need to!

Day 1: Lemon chicken 3 thighs, all cooked (part of the oven meal). We ate 2. I put aside the drippings and 3rd thigh.

Day 2: I made a burrito bowl (this one). Except I never use instant rice, I just cook rice separately. I also can’t eat roma tomatoes, so I pay for heirloom non-red tomatoes and use about 1/2-1 tomato’s worth. Yes, it’s expensive, but it’s better than having an upset stomach for hours!

Day 3: Picked the meat off the last thigh. Made gravy from the drippings. We had left over rice (the burrito bowl)  with a little of the chicken/gravy on it and sauteed greens on the side.

Day 4: Chicken and rice soup. Took the remaining gravy with chicken, added water, the last of the tomato, and chicken bullion to taste. Added the remaining rice. Made up a condiment plate with cooked greens and minced jalapeno.

Into the freezer: 1 serving of the soup. I added the last 2-3 tablespoons of cooked greens and the minced jalapeno.

The chicken costs $2.49/lb. How much did I spend per meal for the meat?*

I put it in 6 meals. If we eat the last serving in the freezer? The price is .36/meal.  If we don’t eat it, but toss it? The price per meal goes up to about .42!

How could I have done better? I could have saved the bones, skins and scraps to add flavor to another soup or stew or just make broth. If you add just one more meal that way, the cost per meal for the meat goes down to .31!

As a list:

  • 3 meals if we’d eaten all of it as one-piece of meat per serving: .83/meal. (We didn’t do this.)
  • 6 meals, cost per meal =.42, (We’ve did this.)
  • If we eat the last meal in the freezer, the cost per meal is reduced to .36 (We’ve done this.)
  • If we eat the freezer meal and I’d used the scraps? price per meal = .31

Obviously, I need to start a container for soup scraps! Otherwise, I’m never going to get even close to my desired .25 cost/meat per meal.


*These numbers are rounded. $2.49 just doesn’t divide evenly!


To get to my target price, I’d have to make approx. 11 portions from my 1 lb of meat. I don’t think that’s very likely, do you? And, since I know the $2.49/lb price is a real bargain, I think this means I need a reality check! As it is, we ate, on average about 2.29 oz of meat in each of the 7 meals.

So, unless we start raising our own chickens or something similar, I think that the best I can realistically expect is the price for the 6 meals above, or .42 per portion.

My idea was that the meat would probably be the single most expensive piece of a meal, budget that hard and the rest of it’s not so bad.


Eggs are one of the cheapest sources of protein around. If we eat them, we sometimes have 3 or sometimes 4 omlette, for a single meal, which feeds both of us. I buy eggs from a neighbor for $3/dozen these days. A four-egg omlette costs .50/person. A three-egg omlette .38/person.


Organic ground beef from the local market costs $8.99/lb. I’d have to make > 20 meals to get that down to .40 or less per person. Again, not realistic. Even if I allow myself $1/lb, it’s 9 meals from a single pound of ground beef — really? One meatball, right?


My menu plan only has meat in it two days a week. The plan is:

      • Monday Double Veg meal
      • Tuesday Leftovers
      • Wednesday Double Veg meal
      • Thursday Eggs
      • Friday Double Meat meal
      • Saturday Sandwiches
      • Sunday Double Meat meal

When I came up with this, I was trying for a few things: less meat, less cost, less cholesterol, more veggies, less work on the days I’m really busy (Weds, Sat, Sun).

My week hasn’t followed the pattern this week because we were eating the 2nd meat/leftovers, until Tuesday. Ate veggies Weds. and will tonight, Thursday, too.

The double veggies I made are some of the end of last year’s farm crops (root veggies), some I bought at the market when we ran out (cilantro, potatoes & parsnips), and rice (when I made the burrito bowl last week, I made a double batch of plain rice and froze the extra).

I have no idea how to figure, with any kind of accuracy, the six month’s worth of veggies we got from the farm and how many meals it went into! Some of it is in 1/2 made dishes in the freezer, some of it is in the pantry, but most of it was eaten fresh.

 

 

My “Things I Don’t Use, Have, or I’m Getting Rid of It” List (working)

If you look at frugality sites, many have these “things I gave up to be frugal” lists.  The same is true if you look at many minimalism sites. Since I am working at becoming more minimalist and frugal at the same time and I RARELY agree with the lists I find.

Here’s mine!

(Also please see the note at the end.)

Alcohol – We know people who drink daily. Others who drink with every celebration. Us? We use a bottle of table wine about every 2-3 years, and most of the time it’s cooked into food. Exceptions? Port: it’s drunk from tiny glasses. So is the Grand Marnier I got as a treat Christmas. So, no wine cellar here. We have a problem using up beer too. It’s just not our thing.

Basketry Supplies – I bought someone’s stash, years ago, at a thrift shop. I have NEVER used any of it, so why keep it? It’s bagged up to go to the flea market next month.

Beads – A friend is starting an online bead shop. I’ve been slowly sending what I don’t think I’ll use in the next 5 years. Third box is ready to go. The boxes are tiny. I figure I may do as many as 10 before I’m done?

Boot tray  – We use a piece of lino on the wood floor instead. If things are really wet? We use a towel.

Canning Jars – I decided that except for the small jelly jars I use to hold the last of shelf-stable foods that I’m not keeping small-mouthed canning jars. I’m also not keeping those with shoulders. The straight sided ones work for everything I need. The other types are being culled as I free them up.

Celebrations – The two of us decided we just weren’t going to fuss any more. We may buy a card, or give each other something when a birthday or anniversary or Christmas rolls around, but in general? I try to thank my husband for his work, which pays for everything, at least once a week. I tell him he’s loved daily. So, we do NOT go out for anniversary or birthday dinners most of the time. In fact, we hardly ever eat out fancy. It’s nice, but it’s an “experience.” Been there, done that. I’d rather use $100 to pay down debt than have a swanky dinner! This doesn’t mean we don’t celebrate at all, it just means we usually do it at home, we stopped buying into the idea that you had to spend a lot of money and get dressed up for it to count. Why?

Cookie sheets – I use pizza pans. Figured the pizza pans being round was a necessity. Cookie sheets can be any flat surface, so years ago I got rid of the cookie sheets. We have 2 pizza pans and use them for everything: roasting veggies, making pizza, baking, etc.

Dish sponges – I got tired of buying them. My grandmother used flannel rags. When my last sponge disintegrated, rather than buying a new one? I tore up an old nightgown. That was about a year ago. We have a sponge for washing the car and a sponge mop for the floor, but I don’t really miss my dish sponges! Yes, I have to wash rags more often.

Drawers – I had several sets of old retail storage drawers, originally from a card shop. I used them for years to store craft supplies. I’ve removed and gotten rid of one. The others are slated to go when my office gets cleared, hopefully this summer! As craft supplies are culled, other drawers will be emptied too.

Duplicate Books – When I know they’re dupes? I keep the best one and donate or sell the others.

Extra Plastic Food Storage – I haven’t done this yet, but it will be soon. We have one spot to store these and it’s getting full again as food comes out of the freezer. DH needed some last fall and we bought a different type. Most of those will be pulled from the kitchen and either go into the workshop or be filled with flea market merchandise. I also need to do another match it with the lid session. I don’t keep either extra lids or containers which don’t have them!

Extra Set of Towels – These days I have one set of bathroom towels, 4 black ones. There’s 3 hooks in the bathroom. I take one out about every 3 days and wash it and add the unused one. Works fine. The towels are cleaned on average about 3-4 times a month and it’s much less of a PITA than pulling them all out, replacing them with the other towels, washing/drying them and then swapping all the towels again. If I don’t get it done? There’s still 3 towels in the bathroom. Less stress, less stuff, works!

Filing  – Everything was removed from the fling cabinet. When it gets refilled, there will be a lot less stored there! This is in process.

Floor wax – These days what I do is wash the floor with Murphy’s soap and water (using up the end of the Murphy’s, when it’s gone I’ll just use dish soap, if I have to use soap). I rinse with plain water and lemon essential oil. I don’t think the oil does anything for the wood, but it makes it smell wonderful and I like it waaay better than the smell of Murphy’s!

If I’m in a real hurry or the floor doesn’t need soaping, I’ll sweep or vac the floor, then run the string mop over it with hot water. Then empty/rinse the bucket and use the sponge mop, more hot water, and the oil.

When I had lino floors to clean, I used “Once and Done” from Armstrong, it’s a no rinse floor cleaner with wax.

Glasses – I got tired of replacing them. We do use wine glasses, but everyday liquids are drunk from coffee mugs.

Hair conditioner – Well I didn’t give it up. Why? I use about 1 bottle every 2 years or so. I use a thick conditioner and comb it through my clean wet hair, using about a dime sized portion at a time and a wide toothed comb. I use it as a detangler. My hair goes about 2/3rds of the way down my back btw, I do NOT have short hair!

Instant Potatoes, etc. – I don’t mind them, but DH says “Ick!” about instant potatoes. However, I used to use jarred marinara, instant gravies, etc. These days I make sauces & gravies from scratch. It’s cheaper for one thing. I control what goes into it for another. Finally? It can be made to suit our tastes and the commercial stuff is usually “okay” but not “great” (acc. to no one but us).

Junk Drawer – I think one reason the house gets so untidy is that I “let” it. So, why allow myself to have a messy drawer in the kitchen? If I change the junk drawer into something actually useful rather than a catchall for misc. clutter, can I cut down the clutter? This is an experiment We’ll see how it works!

K

Linens – Much like the towels above, I used to have 4 sets of winter sheets and 4 sets of summer sheets. These days, I have 1/2 that. I have 2 sets of flannel for winter and 2 sets of cotton for summer. The only place I have more than that is pillow cases. I take the top sheet off midweek and throw it in the wash. I take the bottom sheet and pillow cases off over the weekend. I’ve gotten past the idea that this has to happen all at once. The scope of that job would make me put it off. Removing one sheet, replacing it with the other similar sheet and then washing the old one doesn’t seem as onerous. Works for me, YMMV.

Magazine Subscriptions – I used to subscribe to at least 2. The only magazine I get now is the one where I’m on the staff, and I’ve been giving them away to interested people as I can.

Make up Remover – When I was in college, for a bit I was a theater make up major. The actresses used shortening to remove their theater make up. No perfumes, cheap, easy to find, etc. I haven’t bought fancy make up remover since!

Muffin Tins – I didn’t make muffins regularly enough to justify keeping a muffin tin. I also don’t have silicon or paper liners.

N

Office Supplies – With some exceptions, we have enough of almost everything: pens, erasers, stickies, thumbtacks, etc. We run out of ink and paper because I hate proofreading anything large on screen. Most of the book projects I work on I end up printing at lease twice….

Ornament (and Stocking) Hangers – I decided a few years back that string or wire or ribbon would work for these. Why buy and store something else?

Pencil Cups  – I had 5: both offices, the living room, the kitchen, and workshop. I’ve eliminated 3 of them. Two should be enough!

Q

Retail Supplies – Because I worked in retail, I have lots of retail supplies I likely won’t ever use: extra receipt books, stickers, tags, etc. either too old to be used or I know will still be unused in a few years. In some cases, this stuff has gone to the dump. I’ve given some away. I have a small cigar box of supplies, but most of it is removed when I run across it, ASAP.

Ribbon – I used to have a lot of it. Well, to be honest, it came home from the bookstore. I offered free wrapping and had supplies for it when asked. As a private individual, I sure didn’t need the 5 rolls of curly ribbon, etc.  I’ve been culling it for a long time now. When I make up our Christmas bread, I frequently try and use as much ribbon as I reasonably can. Still I cull it and keep culling it. . . .

Shredder – We had one, but don’t now. Many times the shreds wound up in the wood stove to start fires. When the old shredder died, I decided to use the shredder I was born with, my hands, and continue that practice. If it’s not wood-burning season or the wood stove’s paper bins are full, I put it in a used manila envelope and take it to Stapes. A pound of shredding (about 2-3 envelopes) costs around $2. For about $8 a year I don’t have to have a special use tool, storage for same, or figure out where to put it!

Suits – I haven’t worked in an office for some time. It is nice to not need to worry about having a suit for work anymore!

Soda Crates – Earlier I had stored my beads in plastic boxes in soda crates. These are the beads I’m culling. At some point, at least some of the crates will be empty and will be used elsewhere or culled.

IMG_2545

(Of what’s shown? The big round containers are gone. The white plastic container in the upper left is gone. Most of the monofilament is gone. Some of the small round containers are gone too….)

Scrubbing Bubbles – and other “specialty” cleaners. These days I use bleach, cleanser, dish soap, laundry soap, bar soap, ammonia, salt, and such. Except for leather cleaners, which I still have a lot of and lemon oil furniture polish, I don’t buy them.

The leather cleaner gets used on the leather furniture and car seats and shoes. The  lemon oil get used on furniture, wood floors, and occasionally on appliances!

Snack foods – I know people who always have snacks around and soda. We don’t. The only cracker we buy regularly are whole wheat saltines and I have a recipe and may try and make them sometime soon. They aren’t all that expensive, but I just don’t see the point in buying all that packaging for something that is basically flour, water, salt and soda, when I have all those things in stock all the time?

I can’t drink soda and DH isn’t fond of it, so no sodas for us.

Spoon holder – The one you put next to your stove; I don’t. A while ago, I had a ceramic pot. The pot got broken and tossed, but the lid was fine. I kept it for I know not what reason? Then one day I had an Aha! moment and I turned the lid upside own and pushed the handle into one corner of the grid over my gas burners. It stayed. It works great, is fairly small, cost me nothing and keeps me from gooping up the burners, the space around them, or the counters!

Sponges – I gave up dish sponges last year. (See above.) The only sponge, except for the sponge mop, is in the carwash bucket.

Swifters or other fancy cleaning tools – What’s in my broom closet? A small vac, a broom, a wool dust mop and a sponge wet mop. That’s it. I also have buckets, dust pans, brushes, etc. but no swifter or carpet sweeper. I had both and didn’t use them.

Television – It had been turned on once in about 10 years. It took the space that an entire bookcase would occupy. Hm…We needed more bookshelving, right? It was an easy cull.

Tinsel – I gave it up a few years back. We have beaded icicles and some glass ones.

Umbrella stand – We keep one umbrella indoors and one in each car. Don’t need more. When they come in wet? They are put on the piece of lino which is our “boot tray.”

Vacations – We hardly ever take them. Every once in a while, we’ll take a “get the hell outta here” break and spend the night in a local motel just to get away from the place where we eat, sleep, live, and work 24/7. Part of adjusting to working at home was finding the relief valve in everyday living.

We take day trips. Go to a museum or bookstore or event. But we don’t need to experience every ride, national park, country, festival, etc. Some things I just want to see. The internet works for that and it’s a lot cheaper than air fare and hotels!

A question I found years ago made a lot of sense:

Why work so hard year ’round to pay for/decorate,

and make “ours” some place…

and when we get a break from work we leave that place?

Made me really reconsider vacations. If I’m not going to “experience” something or a place and not going “as a break” why don’t I use vacation time to enjoy the home I’ve spent all the time, effort and money to create?

Vases – I culled my collection, it was 2 shelves worth!  I now have 5,  3 were inherited and will be passed on.

Wood burning supplies – Since we’re not primarily heating with wood, I won’t restock fire starters, junk paper, matches, twig bins, etc. like I did. We still have enough for emergencies, but it’s just that, and the beginning of the season we were fully stocked, so I won’t need to restock much of it for some time!

X – Various Products I make myself – brown sugar, cinnamon sugar, garlic salt, window cleaner

Yarn – I decided when I quit knitting all the time that I’d get rid of any excess polyester yarn and use wool instead. I have given away the excess and the yarn I’m keeping is stored in a tin. There’s still too much of it, probably, but I have culled the collection quite a lot!

Z

 It may appear from this that we live a grim existence — not so! We like each other’s company, sense of humor, etc. We use the events in our daily lives for comic relief; we laugh a lot, hug and smile — daily.

Frugality: Why Food? Money-Saving Food Ideas

The three strategies I use to save money are:

  1. Finding a cheaper substitute.
  2. Paying less for the same product.
  3. Doing without.

Any or all of these will save you $. Frequently, when faced with economic stress, people do what I’ve been doing: concentrate on their food expense.

It’s one of the few areas left where the consumer controls everything they spend. You can’t suddenly decide to pay less for your mortgage, you can decide to give the bank less, but the amount you owe hasn’t changed. Also fuel for heat/cooking, insurance and most other regular expenses have costs set by others. But you CAN decide you’ll have mac & cheese for dinner, or soup, instead of going out or eating steak.

The only real problem is that food is 10% of an average American’s paycheck. If you cut it in 1/2, no mean feat, you’re still only saving 5%. The trick is to use that small saving to pay down debt or other set expenses, so the available cash/savings grows. That isn’t easy to do when it feels like you’re saving pennies instead of dollars!

The easiest way to reduce that 10%? Stop wasting food. Americans, on average, waste 40% of their food dollar. If you spend $10 a week and want to spend $5 instead? Stop throwing out food and you’ll save $4!

To this end, for some time, I’ve had a “flow” when I cook. Most of it is dealing with left over food in a way that resembles but is not exactly the same as the original. Also, much of it adds other foods for the second meal.

  • Cut bigger pieces down: cut meat from a cooked roast/bird and use it in another meal. Same with rough cut veggies: carrots, parsnips, onion, celery, etc.
  • Put previously cooked food in a thick sauce. This is what stew is, right? Also anything served with gravy over it. Make this a fairly bland dish. Make crepes and use this as a filling.
  • Dilute a thick sauce/gravy with water or stock — make soup or ? Transform whatever with gravy into something with a thin sauce  or soup. Make this more pungent.
  • The old trick of serving whatever with a starch: potatoes, sweet potatoes, rice, grains or bread. Things with gravy can be served atop a starch or with the starch in them (like stew with potatoes).
  • Use the bits & pieces to make soup or stock: this reduces waste and the cost, while it increases nutritional value.

Using these ideas, I turn 1 lb of chicken thighs into 4 meals. The protein costs $2.49/lb. That’s about .62 per meal! I have a great source for chicken. I buy it in bulk and freeze it in 1 lb containers. Depending on what I’m cooking I may or may not serve 2 thighs as dinner, then salvage the scraps/bones and make stock with the 3rd thigh for the next meal.

The last time I did this, I made oven-roasted chicken: we ate 2 thighs, the next day I made stir fry, heavy on the garlic. One portion is left over, it’s in the freezer; someone will eat it for lunch, or it will get added to soup. That’s 5 meals from $2.49 worth of meat, or .50 each meal for the protein.

If you do the math, the extreme frugality menus I linked to last time are about .25 per meal, protein and all. I thought what I was doing was pretty extreme, obviously, I still need to work on it!

So, how much should you spend? Figure 6% of your take home pay, if you aren’t wasting food or 10% when you do. If you’re spending more than that? You’re probably stuck in a rut of making the same things over and over and at least when I do that, I throw out a lot!

I’ll have to see what I can do to cut my costs!

What comes to mind —

  • Making schmaltz and using it instead of bottled cooking oils, (Using less, #2 above).
  • Making yogurt. (Finding a cheaper substitute, #1 above).
  • Baking bread. (Also #1.) We’d found a cheap, acceptable bread, $2.99 a loaf, so we’ve been buying bread rather than baking. The market has hiked this brand up to $3.99 a loaf again. DH still makes biscuits and pancakes when needed. I make crepes.
  • Stop having dessert. (Doing without, #3.) We will have a piece of fruit or maybe ice cream, but we haven’t had dessert as a planned part of a meal for some time.
  • Get rid of more junk food. We don’t eat these all the time, but yes, we do eat some: crackers and chips mostly. (Do without #3.)
  • Find high-priced items we still use and use any of the three strategies to reduce costs!

The best other discussion I’ve found about how to save money on groceries is this one.

Philosophy of Stuff: Keep, Cull, Replace?

For a long, long time I’ve been removing excess from here and elsewhere in my life. Fine.

This morning I read/heard these things:

  • A discussion about the realities associated with prepping. What are you prepping for? How much reliance on the grid/info structure do you include? How much food, etc. do you plan to raise? To store?
  • Do you have the skills and knowledge to do those things?
  • The only way to successfully survive, SHTF or not, is to plan on having less, being able to do less, buy less, be less healthy, over time. There’s planning and there’s reality. We all get older. We all eat the food. Buildings degrade. Income becomes less with retirement. Inflation happens.
  • What happens after SHTF?
  • An article on NPR about robots planting/harvesting/packaging “organic” food.

And I thought, again. I’m probably doing this wrong, or, more accurately, I’m not doing it right often enough.

I have ideas I try and use:

  1. “Plan for the worst. The best will take care of itself.”* The problem here is to do it reasonably. Saving food is fine, but you need to also use it. You need to know how to cook those dried hotdogs so you will eat them, before you need to. How much does that can hold? Will I actually eat it? How long will it keep?
  2. “Keep the best, pitch the rest.”* I  use this when culling books or other things where I have duplicates. But I also use it as a guiding principal when I don’t. If the function is duplicated, if its purpose is a needless “convenience.” A crepe pan, for example. If you know how to make crepes, a crepe pan is unneeded, a regular skillet works. I don’t have a sifter, for this reason, or buy brown sugar. A sieve works fine to sift flour and I make up brown sugar as needed. That said? I only do those things probably 6x a year or less. If I made cookies for resale or in bulk, regularly, I’d probably have a sifter and perhaps an electric one!
  3. Do I use it? Expect to use it? Have I used it in the past? It’s a wonderful framistat. I’ve never used it. Will I? Not likely — out it goes!
  4. With fewer, better things, you’ll have time to do something other than stuff maintenance. This is the main reason I’m moving towards minimalism. Has nothing to do with embracing Marie Kondo or Henry David Thoreau.
  5. Use lower-tech, lower-cost alternatives, when practical. Open the blinds first, rather than turning on the light — if all I want is a little more light in the room. Need to see much better so I don’t run into something? So I can work on a project? Turn on the light. With big backlit screens, I’ve found I don’t need a “reading” light to use a computer these days. Previously, that wasn’t true. Older flickering monitors were really hard on the eyes in a dark room!
  6. Only replace it when the replacement is guaranteed to be better. Of course, this is hard to know! But what I do is replace older, worn items with copies of the same thing, in better shape. My childhood home had 2 strainers, made to be used together. I loved them as a kid. When my dad died, it became mine. I use it all the time. The smaller sieve had been rusting through and degrading for a while. I finally found another copy, on Ebay last year and bought it. The old one got taken to the dump, immediately. I don’t know if someone grabbed it or not.

I’m really offended by the idea of a robot planting, maintaining, harvesting and packaging my food. Not sure why!


*(c) Judith K. Dial, 2005, unpublished manuscript.

Still Working On It

I have a mountain of clippings to go through. But I have created a method for doing the index Have organized the indices into a binder, etc.

Am I done? Not even close.

At the end of this, however, when I want the info about that off the grid house, I should be able to actually find it, and that will help quite a bit!

Tbere are still many papers to sort. And I need more of the composition books I’m using for scrapbooks. Just the same? I’m pleased with the effort and the paper bin is getting “fed” regularly!

Using the New Heating System

The first partial month, our usage and amount due to the electric company was the same as it had been the year prior, or all but. That was a partial month, so we were anxiously awaiting the Jan. bill.

The bill has about doubled for Jan., however, that said? It is about $100 a month less than we were paying for electricity + propane, when we were running the propane furnace. With this, at some point in the future, we CAN put up solar panels to power it and obviously reduce our consumption from the grid.

However, one swallow doesn’t make a summer and one month’s data isn’t really an accurate accounting!

Not included in here: we got our new, more efficient freezer last spring and removed the older, leaky, inefficient one. Also, last winter we were regularly running electric area heaters and we aren’t now.

Is it cheaper than heating only with wood? No. Is it easier? Heck yeah! This is an adaptation my aging body really likes. Hauling wood was hard!

 

How I Look at Things, Now

These days, when I pick up something here, there’s a series of questions which go through my mind:

  1. Am I using it?
  2. Am I likely to use it in the future?
  3. Is it heavy/awkward to use?
  4. Does it take a lot of maintenance?
  5. Can I get a lighter, easier to use or maintain version for the future?

Last night, I found a hanging, round, wire herb rack online. What I have used ’til now is a 2’+ pegged coat rack, which works fine. The problem with it is: I have to stand on a stepladder to access the hooks, 2x a year: to put the herbs up to dry and to remove them.

I’m trying to eliminate chores which require me to climb a stepladder, right? A rack I could hang lower, like our fruit basket, which is also hung, could be ideal. The one I found said in the not-quite fine print that it didn’t come with a hanging chain, which meant I’d have to find or make something.

Hm. Did a google search and discovered both Target & Williams Sonoma have  similar racks, which come with a hanging chain for $10 less. Great!

I like the rack I’ve used in the past, it may make its way into the out-of-season closets when we get that far, but right now it will stay put. If I remove it, I have to store it somewhere and remember where that is. Much easier, less work/less clutter to leave alone until we know where it’s going to be used or are sure we want to sell it.

The first flea market this year is in April. The cherry coffee table is slated to go, not sure what else, except some books and housewares. We should remove more furniture, but it depends on the weather, our health and money of course!